Ha az aromákat, illóolajokat rendszeresen igénybe vesszük, olyan segítséget kapunk a test és a lélek megújulásához, ami semmivel nem pótolható, egyszerű, bárhol alkalmazható eszköz. Fontos, hogy az illóolajokat hűvös, száraz helyen tartsuk, lehetőleg sötét színű üvegekben. Mert a fény és a hő megváltoztatja tulajdonságaikat. Ha használjuk az olajakat, használat után azonnal le kell zárni őket, mert könnyen párolognak. A világ különböző pontjában használnak illóolajokat, ezekből már több száz fajtáját ismerik. Az ókorban általában a gazdagok használtak illóolajokat a kifinomult testápolás céljára. A kínai nők fürdéshez és fürdés után is illatos olajokat használat egészségi állapotuk javítására, megőrzésére. Legtöbbször a jázmin-, a gyömbér- és a fajéh kivonatát használták. Napjainkban egyre nagyobb az érdeklődés az aromaterápia iránt. Ez természetes, hiszen az aromák káros mellékhatások nélkül használhatók. Nagy előnyük, hogy korhatár nélkül mindenki folyamodhat hozzájuk segítségért. Gyorsan, egyszerűen alkalmazhatóak, könnyen megtanulható a használatuk.
Hogyan is kell használni őket?
A legkellemesebb alkalmazási formájuk, amikor megfelelő párologtató- vagy szóró berendezés segítségével telepermetezzük vele a lakást. Minden alkalomkor más illatokat szükséges használni. Természetesen mindenki a maga illatát kísérletezze ki.
Az otthonunkban minden helyiségben más-más illóolaj ajánlatos. Nem is gondolnánk, hogy a napszaknak megfelelően kell illóolajat választani.
A hálószobában olyan anyag használata ajánlatos, ami elősegíti a nyugodt alvást. A fürdőszobában más szerepet tölt be, ha reggel van, és más szerepet, ha este van. Reggel az legyen a cél, hogy élénkítsen bennünket, nappali használatkor olyan illóolajat kell választanunk, ami a rengeteg feladat ellátásában segít bennünket, ha dolgozunk vagy tanulunk, akkor olyan illóolajat kell választani, ami segíti a koncentrálást, esete pedig a jó pihenést segítsük elő.
Lakószobában fenyőféléket, a citromot, narancsot, fahéj és menta olajat használjuk. Gyerekszobába, mandarin, narancs, fenyőfélék, fahéj, vanília illóolaj való, de csak kis mennyiségben, a felnőttével ellentétben. Betegszobába: eukaliptusz, kakukkfű, boróka, citrom, fenyőfélék, bormenta, levendula a leghatékonyabb.
Belsőleg az illóolajokat önmagában, vagy tisztán soha ne használjuk!
Az illóolajok alkalmazása: a 100%-os olajok kis mennyiségben a lélekre hatnak, nagyobb mennyiségben pedig a testre gyakorolnak jótékony hatást. Az illóolajok leggyakoribb alkalmazási formája az aromalámpa, amelyből lassan elpárologtathatjuk. Ezen kívül még használhatjuk, inhalálás, fürdő, szauna, borogatás, pakolásos, és gyógyhatású masszázs céljából.
FONTOS! Az olajok keverése: lehetőleg mindig egy olaj félét használjunk párologtatáskor. Lehet bizonyos esetekben keverni, de azt mindig tudni kell, hogy melyik illóolajat milyen arányban lehet keverni. Az olajok keverésénél mindig tudnunk kell milyen, hogy célból keverjük őket.
Az illóolajok alkalmazását a helyiség jellegéhez kell igazítani, és figyelembe kell venni, hogy milyen célból használjuk.
Az inhalálásról pár szót: ezt a folyamatot biztosan mindenki ismeri, egy nyitott edénybe (lavór, lábas stb.) öntsünk 2 liter forró vizet, majd cseppentsünk bele 3-4 csepp illóolajat. A gőzölgő tál fölé hajolva, fejünkre törölközőt téve lélegezzük be mélyen az illatos olajos párával dúsított vízgőzt. Jótékony hatását főként a megfázásos megbetegedésekkor, torokgyulladás, valamit arcüreg-gyulladás vagy homloküreg-gyulladás esetén.
Fürdő: fontos, hogy megfelelő oldószert kell találnunk, az illóolajok ugyanis vízben nem oldódnak. Ilyen oldószer pl. a tej méghozzá a zsírosabb fajtájú. Használhatunk tejszínt is, hiszen a tejszín nagyon jót tesz a száraz bőrűeknek. Egy csészényi langyos tejben vagy tejszínben oldjunk fel 10-15 csepp illóolajat és adjuk hozzá a már elkészített fürdővizünkhöz.
Ha idegenkedünk a tejtől, tejszíntől használhatunk, mézet vagy folyékony szappant is. Ebben az esetben 4-5 kanálnyi oldószerhez szintén 10-15 csepp illóolajat cseppentsünk.
Szaunázkor nemcsak a légzés révén, hanem az egész testünkre nagy hatást gyakorol az illóolaj, és a bőrön keresztül is ki fejteni jótékony hatását. Tegyünk egy csészébe vizet, és ebbe a vízbe tegyünk 5-6 csepp illóolajat. Soha ne cseppentsük közvetlenül illóolajat a forró kőre, mert gyúlékonyak!
Borogatás: ilyenkor a bőrön keresztül juttatjuk el a szervezetbe az illóolajok jótékony hatását. Hideg és meleg borogatásokat alkalmazhatunk egyaránt. Mindkét esetben 3-5 csepp illóolajat tegyünk egy tál vízbe. (kb. egy literről beszélünk) A forró vízbe közvetlenül belecseppenthetjük az olajat, a hideg vizes borogatásnál azonban oldjuk fel nagyon csekély alkoholban vagy tejben. Ezután, a vászonzsebkendőt mártsuk az illóolajos vízbe, csavarjuk ki, majd a megfelelő testtájra helyezzük. Hagyjuk rajta kb. 10 percig. Melegborogatásnál terítsünk száraz törülközőt a vászonzsebkendőre. Amíg tart a borogatás addig lazítsunk, pihenjünk.
Masszázs:
Amikor masszírozáshoz használjuk az illóolajakat, nem mindegy hogy milyen olajat vásárolunk. Ilyenkor úgynevezett bázisolajokra van szükségünk. Ezen az olajok hidegen sajtolással készülnek, ilyen pl. a jojoba, avokadó, édesmandula olaj. A bázisolajak önmagukban is nyugtatják és táplálják a bőrt.
Néhány bázisolaj:
· Mogyoróolaj, amely jó hatással van a száraz és erősen igénybe vett bőrre.
· Jojobaolaj: bőrregeneráló, nyugtató hatású, szintén kiváló száraz bőrnél, viszont jó minden bőrtípusra.
· Avokadó olaj: fokozza a bőr rugalmasságát, magas az A és B vitamin tartalma, gazdag lecitinben.
· Körömvirág olaj: ezt az olajat olívaolajban oldják. Kitűnő bőrnyugtató hatású, különösen ajánlott babapopsira, szoptatós anyák mellbimbójára.
· Orbáncfűolaj: gyulladásos bőrre, bőrsérülések gyógyítására kiváló. Masszázsolajként használva felmelegíthetjük vele a testünket.
„Az illóolajok’ című fejezetben megtalálhatóak azok az egyes illóolaj típusok, amelyeket nálunk is be lehet szerezni, nem drágák, könnyen elérhetőek, használatát bárki számára ajánlom.