Mindenképpen szerettem volna belevenni az anyagaim közé a vitaminokat. Nagyon szeretem ezt a témát, így kedves olvasóimat szívesen tájékoztatom.
A vitaminok bevitele a szervezetbe legtermészetesebb formája, ha táplálék útján visszük be a szervezetbe. Vannak bizonyos étrend kiegészítők, vitaminok is ami úgymond kapszula, vagy tabletta formájában juttatjuk a szervezetbe. Az a fontos, hogy tartsuk szervezetünket karban. Hiszen a szervezetünk vitaminok nélkül nem tudna létezni, hiszen fontos szerepe a betegségmegelőzés, az immunerősítés. Ha tudatosan táplálkozunk, szükségessé válik, hogy étkezési szokásainkat is megváltoztassuk.
Főzés szempontjából nagyon lényeges, hogy vitaminok két csoportjával ismerkedjünk meg. Vannak zsírban oldódó és vízben oldódó vitaminok. Hogy a szervezet fel tudja dolgozni a vitaminokat, és eltudja juttatni a megfelelő helyre az étrendünkbe bizony be kell iktatni a zsírok és a folyadék fogyasztását. Csak akkor tud hatékonyan feloldódni a vitamin a szervezetben, ha van, ami „feloldja” azt. Gondolok: pl. az „igazi” eredeti vaj fogyasztására a margarin helyett, pl. olaj helyett a zsírban való sütésre. Nem kell tocsognia a zsírban, pl. a bundás-kenyérnek, el lehet készíteni úgy, hogy még finom és ehető legyen.
A zsírban oldódó vitaminom a bélben oldódnak fel és a vérárammal együtt jutnak el a testünk egyes részeibe, és a belőlük nem hasznosítható többletmennyiséget a zsírszöveteinkbe, de legfőképpen a májban halmozódnak fel. Éppen ezért a jellegzetességük miatt ritkán fordul elő, hogy a zsírban oldódó vitaminok hiánya betegséget váltana ki. A hiánya hosszú időn át tartó hiányos táplálkozás következtében alakul ki.
A vízben oldódó vitaminok, ellentétben a zsírban oldódó vitaminokkal, a vízben oldódnak csak nagyon rövid időt töltenek el a szervezetünkbe, éppen ezért kell mindennap gondoskodni azok bevitelérő. A felesleges vitaminok a vizelettel, vagy izzadással távoznak a szervezetből. Mivel hamar kiürül a szervezetből így a túladagolásának veszély ebben az esetben nem áll fent.
Sajnos nincs az a gyógyszer, aminek ne lenne mellékhatása, még ha azonnal nem is érezzük azt. Ha megfelelő vitaminnal látjuk el a szervezetünket, akkor ezt is ki tudjuk küszöbölni, talán még a gyógyszer elhagyását is el tudjuk érni.
Pusztító italainkat is meg kell említenem, hiszen ezek ártanak a szervezetnek. Pl. túlzott alkoholfogyasztást hoznám fel első példának, hiszen nem csak az A vitamint, hanem a B vitamin csoport összes vitaminjára is végzetes csapást még. Második példa pedig a túlzott, azaz a mértéktelen kávéfogyasztás. Nagyszerű ital, viszont ha mértéktelenül fogyasztjuk, akkor többféle vitamint tesz tönkre a szervezetben, képes szövetségessé válni az alkohollal. Éppen ezért azt tanácsolom olvasóimnak, hogy mind két italt igyekezzünk mérsékelten fogyasztani.
Mikor szedjünk táplálék-kiegészítőket? Jó a kérdés. Amennyiben nem vagyunk képesek az élelmiszerek révén bevinni a vitaminokat a szervezetbe, akkor ajánlatos étrend-kiegészítőt, táplálék-kiegészítőt szedni. A táplálék-kiegészítőket a főétkezéssel egy időben kell elfogyasztani. Fontos, hogy a vitaminokra és ásványi anyagokra nem úgy tekintsünk, mint gyógyszerkészítményekre, hiszen a neve is magáért beszél „étrend kiegészítő”.
Zsírban oldódó vitaminok:
A vitamin és a Béta-karotin:
Szépségvitaminnak is nevezik. Elősegíti a bőr regenerálódását, hidratál, öregedés gátló, látászavar, szembetegségek megelőzésére, szolgáló vitaminról beszélünk. Ezen kívül, még az immunrendszerünk működésére is nagy hatást gyakorol. Meggátolja, hogy gyulladásos megbetegedéseket kapjunk el. Nagy szerepe van az embrió fejlődésében, majd a csecsemő és kisgyermek növekedésében, és megemlíteném még a nyálkahártyájának épségének megőrzését is.
Ezt a vitamint általában az állati eredetű élelmiszerekben találjuk meg. Pl. a tőkehalmáj olajában, tonhal májának olajában, a tejben, vajban, sajtokban és a tojásban.
A béta-karotin az A vitamin „elővitaminja”. Béta-karotin megtalálható a sárgarépában, paradicsomban, paprikában, tők-félékben, a sárgabarackban, sárga rókagombában.
Az A vitamin hiánya fejlett országokban igen ritkán fordul elő, inkább a szegényebb országokban üti fel a fejét. Az A vitamin hiányának tünetei: száraz bőr, szürkületi vakság, étvágytalanság, gyermekeknél növekedési zavar.
D vitamin
Az A és D vitamin egymás hatását kölcsönösen felerősítik, így a csontok és a fogak megfelelő növekedését segítik elő, főként kisgyerekeknél és serdülőkorban. A D vitamin az anyagok anyagcseréjében játszik szerepet. A bőrünket érő rendszeres napsütésből veszi fel a szervezet a D vitamint, ezért van szükségünk a napozásra is. De ez azonban nem elég, a kiegyensúlyozott étrend és kalciumban gazdag, főként halhúsból álló élelmiszerek fogyasztásával is társul, az esetek többségében képes a D vitamin-szükségletünk pótolódni. D vitamin megtalálható még a tojássárgájában, tejben, vajban, májban, belsőségekben.
Hiánya azoknál jelentkezhet, akik viszont kizárólag csak is növényi étrendet hajlandóak követni, és akiket mi vegáknak nevezünk. Nekik számolniuk kell azzal, hogy szervezetükben felléphet ennek a nélkülözhetetlen vitaminnak hiánya.
E vitamin
Javítja a bőr vérellátását, nedvességtartalmát, hatására gyorsabban nő a haj és a köröm. További jótékony hatása: a vér koleszterintartalmát csökkenti, a keringést és megelőzői a vérrögképződést, a szövetek oxigénellátásában aktívan részt vesz, ezáltal a sejtek elöregedését is késlelteti. E vitamin a gabonacsíra olajában van. Általában a növényi olaj is tartalmaz E vitamint, így a napraforgó olaj, pálmaolaj, szőlő magolaj, szezám-magolaj, repceolaj, kukoricaolaj, szójaolaj és földimogyoró-olaj, extra szűz olíva olaj. Az E vitamin a majoránnában is jelen van, de más fűszernövényben is fellelhető. Pl. rozmaringban, kakukkfűben, bazsalikomban, zsályában. Ezeket a fűszernövényeket szárított formában is használhatjuk.
E vitamin hiánya ritkán fordul elő, de újszülött korban, főleg koraszülött csecsemőknél, vagy nem megfelelően táplált nagyobb gyerekeknél is. Felnőtt korban az E vitaminhiány legfőbb oka az elégtelen bevitel, felszívódási zavarral járó emésztőrendszeri betegség. Az erős dohányosok között is előfordulhatnak E vitamin esetek.
K vitamin
A K vitamin elengedhetetlen a véralvadási folyamatban és az abból eredő vérzés-gátló funkciókban. Megtalálható a májban, tejben, tejtermékekben, tojásban.
A zöldségfélékben is találunk K vitamint, így érdemes fogyasztani a spenótot, zöldborsót, zöldbabot, burgonyát, paradicsomot, káposztát, karfiolt, retket, tormát, mustárt, italként pedig a zöld teát.
Vízben oldódó vitaminok:
C vitamin (Aszkorbin sav)
Talán ez a leismertebb vitaminunk. A C-vitamint a magyar származású Szent-Györgyi Albert (1893-1986) fedezte fel. A C-vitamin meggátolja a gyulladásokat, a pattanások létrejöttét, fontos az immunrendszer számára. A természet bőségesen gondoskodott arról, hogy folyamatosan hozzájussunk a C vitaminhoz, hiszen nagy mennyiségben megtalálható a gyümölcsökben, mint például: a ribizliben, kiviben, egzotikus gyümölcsökben, földieperben, citrusfélékben és a gesztenyében. A zöldségek közül a brokkoliban, kelbimbóban, kelkáposztában, kerti zsázsában, fejes káposztában, spenótban, zellerben, madársalátában, illatos fűszernövényekben. Általában a frissen szedett zöldségekben, gyümölcsökben található nagy mennyiségben C-vitamin. Hőkezeléssel sokat veszít hatóanyagából.
B vitaminok csoportja
B1 vitamin: olajos magvakban, friss sertéshúsban, a szalámifélékben, a tejben a tojás sárgájában lelhető fel. A hatását csökkentheti a túlzott alkohol-, kávéfogyasztás és a dohányzás, a cukor, a láz, a gyulladások és a stressz. A B1 vitamin hiányakor fáradékonyabbak lehetetünk, izomfájdalmak lépnek fel.
B2 vitamin: nélkülözhetetlen a koenzim és így a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcserjéében. Hozzájárul az energiafejlesztő folyamatokhoz, a fehérvérsejtek oldalán az antitestek termelésében és a méreganyagok eltávolításában is nagy szerepet játszik. Továbbá fontos szerepet játszik még a bőr, a csont és a szem egészségének megőrzésében. Hiánya esetén bélproblémák léphetnek fel. Általában a nehéz fizikai munkát végzőknél, a sportolóknál kell odafigyelni a B2 vitaminok bevitelére, de meg kell említenem még a túlzott alkoholfogyasztókat, a mértéktelen kávéfogyasztókat és erős dohányosokat is, ő náluk nagymértékben romboló hatásnak vannak kitéve ez a fajta vitamin is.
B3 vitamin: az elektronsejtekbe való elszállítását aktiváló nélkülözhetetlen a niacin. A normális zavartalan működéshez járul hozzá; az idegrendszer, keringési rendszer és az emésztőrendszer jól működésében játszik fő szerepet. Részt vesz ezen kívül a koleszterintermelésben is, és egyes hormonok, mint például a nemi hormonok helyes működésében. Részt vesz még a méregtelenítési folyamatban is, így elősegíti és karbantartja a bőrünket. A niacin hatását fokozza még a B vitamin, a C-vitamin és foszfor. Ezek hatását rombolja a kávé, a cukor és az antibiotikumok szedése. A B3 vitamin elő fordul a csirke, pulyka, kacsa, hal. Friss szardínia, olajos szardínia, lazac, makréla húsában, a száraz hüvelyesekben, a sörélesztőben, és olajos magvakban.
B5 vitamin: a növekedéshez elengedhetetlen vitaminfajta, amely a sejtek létrejöttét segíti elő. Szinte minden állati és növényi eredetű élelmiszerben van annyi B5 vitamin, hogy ne léphessen fel ennek a vitaminnak a hiánya. Leggazdagabb mennyiségben B5 vitamin a sörélesztőben található. De megtalálható még a májban (marha, csirke, bárány), pisztráng, gorgonzola sajtban, egész tojásban, lazacban, langusztában, gombákban, földimogyoróban, szárított zöldborsóban, szójában, hajdinában, lencsében, napraforgómagban, brokkoliban, búzában, teljes rizsben, avokádóban, karfiolban, kelkáposztában.
B6 vitamin: a zsírok, szénhidrátok, fehérjék anyagcserjében játszanak főszerepet, ezenkívül az idegrendszer, immunrendszer és emésztőrendszer működését segítik elő. Hiánya ritkán alakul ki, bélbetegségek, egyhangú és elégtelentáplálkozású idős embereknél, a rendszeres alkoholfogyasztóknál, bizonyos gyógyszerek betegségük miatt szedő embereknél. B6 vitamin nagyon sok élelmiszerben jelen van, mint például: marha-, csirkemáj, pulyka-, fácán-, borjú-, és sertés húsokban, tőkehal, lazac, tintahalban, búzacsírában, szárított gombákban, lencsében, olajos magvakban, póréhagymában.
B8 vitamin; más néven H vitamin: szinte minden élelmiszerben megtalálható, sőt egy részét még a bélflóránk is képes előállítani. Megtalálható a tojássárgájában, sügérben, szardíniában, olajos magvakban, összes gombafélékben, spenótban, szőlőben, banánban és a grépfrútban. Ennek a vitaminnak is ritkán van hiánya a szervezetben, amikor gyomorrontásunk van.
B9 vitamin: ez a vitamin a folsav: ebben a formában már többen találkoztak a nevével. A természetben, a zöld levelekben található. Ilyen növény például a káposztafélék, mandula, cikória, spenót, csalán, petrezselyem, menta. A folsav a vörösvértestekben jelen lévő hemoglobin nem fehérje részének, hanem a vörösvértestekben az oxigén szállításában játszik fontos szerepet. A folsav hiánya a vérszegénység, hő- és fényérzékenység folytán, kialakuló fekélyek, nyelvgyulladás, általános legyengülés formájában nyilvánul meg.
B12 vitamin: ez a vitamin a mindennapos sejtnövekedésben és fejlődési folyamatokban játszik fontos szerepet. Hiánya általában a végszegénységben nyilvánul meg. De tünetei lehetnek még a végtagzsibbadás, izommozgás koordinálásának hiánya, izgatottság és depresszió. B12 vitamin megtalálható a máj és belsőségekben, vörös és fehér húsokban, sósvízi halak és tenger gyümölcseit is beleértve, és az édesvízi halak húsában, egész tojásban, tejben és a sajtokban.
A vitaminokon kívül nagyon fontosak az ásványi anyagok is. Ezeket szintén be kell juttatni a szervezetbe, akár élelmiszer formájában, akár étrend-kiegészítő formájában. Ezekből bemutatnék néhányat:
Cink: a bőr, az immunrendszer és a fehérje-anyagcsere számára fontos. A legtöbb látványos bőrbetegségnek ez a hiánya. Megtalálható a marha és pulyka húsokban, sajtban és a lencsében.
Jód: pajzsmirigy működéséhez, energia kifejtéshez elengedhetetlen. A túl kevés erősen felgyorsítja a pajzsmirigy működését. Megtalálható a halakban, főleg a makrélában, tengeri halakban, tengeri sókban.
Kalcium: elengedhetetlen a csontok, a fogak keményítőjeként, vértisztító. Túlságosan feltölthető vele a szervezet. Megtalálható: a sajtfélékben, tejtermékekben, zöld színű zöldségekben.
Magnézium: az anyagcseréhez, az izmok, az idegek, az enzimek és a csontok számára elengedhetetlen. A szervezetnek nagy szüksége van rá. Például ha begörcsöl a lábunk, akkor magnéziumot kell fogyasztani akár pezsgőtablettába, akár étrend-kiegészítő tablettával be tudjuk vinni a szervezetbe. Megtalálható a tökmagban, papajában (egzotikus gyümölcs), rákocskákban.
Vas: a vörösvértestek és az izom felépítéséhez kell, valamint a oxigén szállításához. Ez is megtalálható étrend-kiegészítők formájában. Megtalálható az eperben, vörösbab-ban, retekben, csirkehúsban. A leghatékonyabb egy nagy fej almába belevert vasszeg. Természetesen először meg kell mosni a vasszeget és az almát is.