melyek, tele vannak vitaminokkal
A vitaminok főcím alatt minden egyes vitaminhoz felsoroltam, mely élelmiszerekben fordulnak elő, most a gyümölcsökről írok pár sort. Így ha ezeket a gyümölcsöket fogyasszuk, mindjárt tudjuk melyik vitaminból töltöttük fel a szervezetünket. Ezeket biztosan olvasóim is tudják, csak memória frissítnek szánom.
Alma: rettentő sok benne az A; B; C-vitamin, folsav és a foszfor. Csökkenti a vérnyomást, az érelmeszesedést, erősíti az immunrendszert, méregtelenít, csökkenti a fogínysorvadást. Fogyasztható nyersen, párolva. Reszelt formában béltisztító hatás van. Készíthetünk bele hűsítő kompótot, mártást, reszelve süteménybe kiváló. Teljesen magyar gyümölcsről beszélünk. Több fajtája ismert, az „isteni” ízt a szabolcsi almához tudnám kötni – ha van rá lehetőség, akkor érdemes onnan beszerezni - , de akár a saját kertünkben terem, akár almásligetekben mindegyik íze kiváló.
Ananász: gazdag B1; B2 és C vitaminokban, folsavban, foszforban, káliumban, magnéziumban és vasban. Zsír és fehérjebontó hatása van, zsírégetőként kiváló. A valódi gyümölcs sokkal gazdagabb vitaminokban, mint a konzerv. Fogyasszuk nyersen, sütve, húsok mellé, gyümölcssalátának elkészítve, vagy köretként.
Áfonya: B1; B2; C és E vitaminban, folsavban, káliumban, kalciumban gazdag. Semlegesítő rákkeltő anyagokat tartalmaz. Élesíti a látást, méregtelenítő, szabályozza az emésztést. Aktivizálja az immunrendszert. Nagyon hatásos a memória, az emlékezet megtartásában. Fogyasszuk nyersen, így a legegészségesebb. De fogyaszthatjuk párolva, dzsemnek, mártások formájában, de nagyon finom süteményekben is. Már télen is kapható nagyobb áruházakban, nyáron idényében – akár saját bokrunkról szüretelve - aromásabb ízű.
Banán: B6 vitamin, magnézium, káliumban gazdag. Nem előnyös gyümölcsnapon fogyasztani, mert nagyon kalóriadús. Fokozza az inzulintermelést, biztosítja a sejtek optimális tápanyagellátását. Fogyasztható nyersen, kompótnak, salátának, sütve húsok mellé, bundában kirántva desszertként kiváló. Külföldről importált gyümölcsről beszélünk. Általában a téli időszakban kapható nálunk. Bár ma már nyárom is elérhető.
Cseresznye: E; B1; B2; B6 vitamin, folsav, foszfor, karotin, nátrium, kálium, kalcium, magnézium és vassal bővelkedik. Serkenti az emésztést, és a kiválasztást. Gazdag ásványi-anyagban, emiatt nagyon egészséges. Fiatalít, szépíti a bőrt. Gyulladás gátló hatása van. Több fajtája van. Nagyon finom a ropogós, a korai és az igazi idényében megértett piros cseresznye. Készíthetünk belőle befőttet, süteménybe kiváló, más gyümölccsel keverve még ízletesebb, mert magában elég aromátlan. Nyersen, kompótnak, levesnek, mártásnak, befőttnek, süteménybe, húsok mellé ajánlom.
Eper: E; B1; B2; B6; vitamin, folsav, foszfor, karotin, nátrium, kálium, kalcium, magnézium és vas tartalma miatt igencsak bővelkedik vitaminban és ásványi anyagokban. Vízhajtó, elősegíti az emésztőnedvek termelését. Bőrszépítő és méregtelenítő hatású gyümölcs. Zsírégető, szépítő elixírnek is nevezik. Minél pirosabb annál édesebb. Általában az igazi aromáját az idényében érett adja ki. Ma már kapható télen is, ez kevésbé aromás, de finom gyümölcs. Süteménybe sütve óvatosan bánjunk vele, mert nagyon lédús és könnyen eláztatja a tésztát. Fogyaszthatjuk még nyersen, levesnek, mártás formában, befőttként és dzsemként is isteni. Ha sok van belőle, bártan fagyasszuk le, mélyhűtőben sokáig eláll és egész télen, ha kiolvasszuk friss gyümölcsöt tudunk az asztalra tálalni. Kiválóan alkalmas házi fagylalt alapanyagaként is használni, az egész család kedvence lesz.
Görögdinnye: A; B1; B2; C vitaminban, káliumban, vasban, magnéziumban, nátriumban, cinkben gazdag gyümölcsről van szó. Fontos feladata a vese tisztítása. Segít a hörghurut és a köszvény gyógyításában. Fokozza a vérképzést, tisztítja a bőrt. Nagyon finom lédús, kellemesen lehűtve nagyon üdítő gyümölcs. Ma már több hússzínű kapható, ilyen például a piros húsú, a sárga húsú. Nyáron idényben fontos, hogy izzadás esetén pótolja a sót a szervezetben. Fogyaszthatjuk nyersen, így a legjobb. De készíthetünk belőle gyümölcssalátát, fogyaszthatjuk ívó lé formájában. Éretlen formában kiváló savanyuságot készíthetünk belőle. Így egész télen fogyaszthatjuk igaz savanyuság formájában, de így is nagyon finom. Kiváló húsokhoz, pörköltekhez.
Körte: A; B1; B2 és C vitaminban, káliumban, vasban, nátriumban, cinkben, magnéziumban gazdag gyümölcs. Gyomor-, és bélhurut esetén csillapító hatása van. Csökkenti a fokozott gyomorsavtermelést. Erősíti a központi idegrendszert. Karcsúsít. Segít a szellemi kimerültség oldásában. Fogyasztható nyersen, befőttként, párolva húsok mellé. Nálunk a kertekben is megterem, több fajtáját ismerjük. Már nagyobb áruházakban ma már télen is kaphatóak. Idényben érők aromásak, lédúsosak.
Málna: E; B1; B2; B6 vitaminban, káliumban, kalciumban gazdag gyümölcs. Segíti a máj méregtelenítő tevékenységét, valamint az emésztést. Védi a bőrt, hajat, körmöket. Szemenként, ha lefagyasszuk megőrzi eredeti tulajdonságát, állagát. Nyersen, levesnek, mártásnak, süteménybe, lefagyasztott állapotban, befőttnek és dzsemnek is kiváló gyümölcs. Idényben frissen fogyasztva nagyon finom aromás gyümölcs, fagyasztva egész télen tudjuk fogyasztani. Fagylalt alapanyagaként kiváló.
Meggy: B1; B2; B6; C vitaminban, nátriumban, káliumban, foszforban bővelkedő gyümölcs. Elősegíti az érfalak tisztítását. Serkenti az emésztőnedvek termelődését. Nem ajánlott gyümölcsnapra, mert savas és fokozza az éhségérzetet. Nyersen, befőttnek, salátának, süteménybe, levesnek kiválóan alkalmas gyümölcsről beszélünk. Az egyik legaromásabb gyümölcs, így magában bármilyen formában megállja a helyét. Meggyből is van többféle, idényben nagyon finom zamatos gyümölcs, igaz kissé savanykás, de ettől üdítően hat a meleg napokon. Fagyasztott állapotban egész télére ellát bennünket, a zamatos íze nem tudja elfeledteti velünk a meleg nyarat.
Őszibarack: A és C vitaminban, szelénben, magnéziumban, kalciumban, cinkben, foszforban gazdag. Hajhullás, köröm töredezése esetén segít. Erős a méregtelenítő hatása. Magas a vitamin és ásványi-anyag tartalma. Serkenti az emésztést, az anyagcserét, segíti az érelmeszesedés megelőzését. Nyersen, kompótnak, levesnek, páratlan köretnek, befőttnek lekvárnak, fagyasztva, sütve és köretnek is kiváló gyümölcs. Ebből is többfajta terem, ízűk egyformán finom és aromás. Szőrös héja megmosva simává alakul, így nem szükséges meghámozni, kapható már kopasz formában is nektarinnak nevezik.
Ribizli: B1; B2; B6; C vitaminban, nátriumban, kalciumban, vasban, káliumban, magnéziumban, foszforban, szelénben, cinkben, mangánban igen gazdag. Antibakteriális és méregtelenítő hatása van. Ásványi anyagokban az egyik leggazdagabb gyümölcs. Zsírlebontó hatása erős. Lekvárnak érdemes magtalanul készíteni, mert a mag általában keseredhet. Nyersen, mártásnak, levesnek, tésztába, dzsemnek és lefagyasztva fogyasztható. Ha saját kertünkben terem és sok van belőle bátran fagyasszuk le, mert így télen is készíthetünk belőle finomságokat. Picit savanykás íze van. Isteni piros húsú gyümölcs.
Sárgadinnye: A és C-vitamin, karotin, folsav, kálium, foszfor és vas egyaránt megtalálható benne. Vízhajtó, vesevédő, lázcsillapító, vérnyomáscsökkentő hatása van, ezenkívül óvja a szív koszorúereit. Nagyon jótékony hatású gyümölcsről beszélünk. Fagyasztva, befőttnek, savanyúságnak éretlen formában eltehető. Nyersen, ivólének, levesnek, süteménybe és salátának bármilyen formában kiváló gyümölcs.
Szilva: B1; B2 vitaminban nem jelentősen gazdag, de káliumban igen gazdag. Fogyókúrázóknak kiváló mert zsírbontó és vízhajtó hatása van. Nagyon finom gyümölcs, jókedvre hangol. Nyersen, párolva, köretnek, befőttnek, lekvárnak, fagyasztva, aszalva húsok mellé tálalható. Nagyon sokfajtája van már, ami nálunk is megterem, vagy kapható.
Szőlő: B1; B2; C vitaminban, folsavban, káliumban és szelénben gazdag gyümölcs. Feszültségoldó, regeneráló, serkentő, vírusölő. Kiváló méregtelenítő, a piros a rákos sejtek szaporodását gátolja. Segít a krónikus fáradtság legyőzésében. A mértékletes vörösbor fogyasztás megelőző a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Nyersen, párolva, köretnek, ivólének, fagyasztva, befőttnek egyaránt fogyasztható.
Meg kell említenem még néhány déligyümölcsöt is, hiszen azt is fogyasztjuk, ezért jó ha kevésbé de valamennyire megismerkedünk velük:
Mangó: A; E; C vitaminokban, Bétakarotinban gazdag gyümölcs. Nagyon sok B vitamin van benne. A B vitamin kedvezően hat a fehérje-anyagcseréjére, fokozzák az izomépítést, ezen kívül „zsírolvasztó” hatása van.
Füge: a legrégibb gyógyító gyümölcs, tele van vitaminokkal, ellátja agyunkat szénhidráttal, rostanyagaival hosszú időre telítettség érzetet biztosít. Fogyasztása azoknak ajánlott, akik, a diéta során nehezen tűrik az édesség hiányát.
Kivi: nagyszerű C-vitamin forrás. Magnézium tartalma serkenti az anyagcserét és fokozza a karcsúsító hormonok termelődését. Kalciumtartalma magas, ezért erősíti a csontjainkat és az idegeknek is nagyon jó.