melyek, tele vannak vitaminnal
Étkezésünkből elengedhetetlenek a zöldségfélék. A zöldségek nemcsak szépek, de nagyon egészségesek is. Akár zöldségekről, akár gyümölcsökről van szó fontos az elkészítési módjuk. Nem csupán az íz hatás szempontjából, hanem a gyógyító energiák miatt, és hogy minél több vitamint vigyünk be a szervezetünkbe a fogyasztásukkal. Azt mindenki tudja, hogy más ízt kap egy zöldség, ha pároljuk, főzzük, vagy akár nyersen tesszük ki az asztalra.
Azt tudjuk, hogy a zöldségek száma végtelen, én azonban csak párat sorolok fel, aminek gyógyhatása elengedhetetlen életünkből.
Avokadó: a természet egyik olyan gyümölcs, aminek igen magas a zsírtartalma, de mégis segít a fogyásban. Igen gyümölcsöt írtam, bár én most a zöldségek közé tetten be, mivel általában inkább sós formában fogyasztjuk. Az avokadó a szervezet számára értékes telítetlen zsírsavakat tartalmaz, melynek legalább olyan fontosak, mint a vitaminok. Olajozzák a bőrt, kisimítják a sejthártyát, és erősítik az idegrendszert. Ez az egyetlen szénhidrát, mely csökkenti a vércukorszintet, szabályozza az immunrendszert, és hatására életerősnek, koncentrálnak, ébernek érezzük magunkat. Boltban, áruházakban, piacon vásárolhatjuk meg. Mindig a puhából dolgozzunk az az igazi érett, fogyasztható. Készíthetünk belőle pirítós kenyérre avokadó krémet mely nagyon egyszerű és ízletes. De tudnám ajánlani salátába is. Krémes, zsíros állaga miatt elsőre kóstolva furcsa, de minél többet eszünk belőle annál jobban eteti magát.
Bab: B1; D vitaminban, kalciumban, foszforban bővelkedik. Vízhajtó hatása van, fokozza a veseműködést. Levesek, főzelékek, saláták formájában készíthetjük el.
Burgonya: B1; B6; C vitaminban, folsavban, nátriumban, káliumban, foszforban gazdag. Mérsékli a gyulladásokat, vízhajtó, csökkenti a gyomorsavtermelést, elősegíti a gyomorfekély gyógyulását. Levesek, főzelékek, köretként, tészta adalékaként, sütve, főzve tálalhatjuk.
Fokhagyma: A; B6; B12; C vitaminban, mangánban, szelénben, vasban gazdag. Csökkenti a vérnyomást, normalizálja a vér zsírértékét, hátráltatja az érelmeszesedést, antibiotikus hatású, segíti a bélműködést. Fűszerként, kiváló leves alapanyagnak, szósznak, mártásnak egyaránt kiváló.
Fejeskáposzta: B1; B2; B6 vitaminban, káliumban bővelkedő zöldségféle. Gyomor-, és bélrendszeri gyulladást csökkentő, a fekély gyógyszere, csökkenti az izületi gyulladásokat. Nyersen, salátának, főzeléknek, levesnek, köretnek párolva, töltve és még sorolhatnám, hogy mit készíthetünk belőle.
Paprika: C és E vitaminban, nátriumban, káliumban, foszforban igen gazdag. Vízhajtó, magas a vitamintartalma, erősíti a szívet és a keringést, valamint az immunrendszert. Nyersen, salátának, savanyuságnak, ételek alapanyagaként fogyasztható.
Paradicsom: C-vitaminban, karotinban, káliumban és folsavban gazdag zöldségféle. Vérbőséget csinál, nyugtató hatású, magas a vitamintartalma. Levesként, mártásként, ivólé formájában, ételek alapanyagaként fogyasztható.
Spárga: E; B1; B2; B6; B12 vitaminban, káliumban, nátriumban, foszforban, magnéziumban gazdag. Kalóriaszegény, méregtelenítő, vízelhajtó hatása van. Levesnek, párolva köretnek készíthetjük el. Aki először fogyasztja annak egy kicsit „idegen” lesz az íze, de minél többször készítjük el annál jobban hozzálehet szokni az ízéhez.
Tök: A; B2; B3; B5 vitaminokban, nátriumban, káliumban, kalciumban, foszforban bővelkedik. Fokozza a vizelet-kiválasztást, védi a bőrt és a nyálkahártyát. Leves, főzelék, savanyuság készülhet belőle. Csak a képzelet szabhat határokat az elkészítésében.
Zeller: E; B1; B3; C; D vitaminban, nátriumban, káliumban és foszforban gazdag zöldség. Az izületi gyulladások gyógyszereként is emlegetik, ezen kívül fájdalomcsillapító hatása is van. Levesbe, köretnek, salátát, krémleves készíthetünk belőle.
Zöldsaláták: Mindenféle vitaminban gazdag, kálium, foszfor, réz, króm, nikkel megtalálható benne. Vitaminpótlók, sok aminosavat tartalmaz, érrendszerre jó hatásúak. Csak nyersen fogyasszuk, akkor adja ki igazán vitamintartalmát. Halottam már, hogy főzeléket is készítettek már belőle. Ha megfelelően van fűszerezve biztosan finom lehet.
A gyümölcsök alcímszó alatt írtam az egzotikus gyümölcsökről, ebben a rovatban úgy gondoltam, hogy egy pár fűszert fogok bemutatni a jótékonysági hatásuk miatt.
Babérlevél: fokozza az étvágyat, javítja az emésztést. A levelek erősen aromásak, 15-20 perc után érdemez kivenni az ételből, mert keseredik.
Bazsalikom: Teája étvágygerjesztő és gyomorerősítő. Fűszerként vízelhajtó és idegnyugtató.
Bors: Étvágygerjesztő hatása van. Sokan hiszik, hogy árt, mert csípős az íze. Az emésztőrendszert tökéletesen rendben tartja. Akadályozza a gyomorfekély kialakulását.
Gyömbér: gyomorerősítő, étvágyjavító hatása igen erős, már ki adagokban is. Teája hasmenést, bérhurutot gyógyít, főzve sebekre, aranyérre, visszérbetegségekre is jótékony hatású.
Kakukkfű: görcsoldó, köhögéscsillapító és szélhajtó. Főzve erősíti az immunrendszert, segíti a zsírok emésztését. Leveleinek illóolaja élénkítő, fertőtlenítő hatású.
Kapor: a termésből nyert olaja fertőtlenítő hatású. Gyomorerősítő, szélhajtó hatása is ismert, fejfájás csillapítására pedig már az ókori egyiptomiak is alkalmazták.
Majoránna: forrázatát teaként meghülés és fejfájás ellen használhatjuk. Jól csökkenti a menstruációs görcsöket. Kiváló köhögéscsillapító.
Petrezselyem: ez egy nagyon sokoldalú fűszerféle. Vízhajtó, gyomorerősítő, reumával, vese- és hólyagpanaszokkal élők hatásos gyógyszere. Főzés nélkül a leghatásosabb, de annyira erős, hogy főzéssel is kiváló.
Rozmaring: nyersen, fürdővízbe téve illatosít és felfrissít. A levéből készített főzet ideg- és gyomorerősítőként, epehajtóként használhatjuk. Görcsoldó is, sőt kellemetlen klimaxos tünetek – mint pl. az izzadás, a hőhullám – megszüntetésére is remekül használható.